Palgaarvestus

Iga ettevõtte edu aluseks on tema töötajad. Mida motiveeritumad on töötajad, seda suurem on nende panus ning seda paremini firmal läheb. Selle panuse tasuks ja edasi motiveerijaks on palgapäeval kontole saabuv töötasu. Kui aga pangakontole laekunud summa on erinev sellest, mida ütleb Googles't otsitud palgakalkulaator, võib motivatsioon kiirelt kaduda ning tulemuseks on tüli ja usaldamatus ettevõtte suhtes. Selleks, palgaarvestus oleks korras on vaja head raamatupidamisteenust.

Palgaarvestus on üks asjatundlikust nõudvamaid raamatupidamisprotsesse, sest muutujaid on väga palju. Erinevaid tasuliigid nagu boonused, puhkusetasud, haigushüvitised on ajas muutuvad ning seetõttu peab raamatuid pidama erilise tähelepanuga. Tihti väga rutiinsete palgaarvestus protsesside käigus peab selliseid pisidetaile hoolega tähele panema, sest kui näiteks mõni töötaja on juba Balile sõitnud ning ootab pikisilmi oma puhkuserahasid, mida ei tule, võib nii puhkus kui töösuhe rikutud saada.

Teine keeruline külg palgaarvestusel on maksustamine, mida tuleb palgaarvestusel silmas pidada. Selleks, et töötajale õige summa palgapäeval kontole jõuaks ja samal ajal maksuamet rahul oleks, on teada vaja milliseid tulu liike kuidas maksustatakse. Silmas tuleb ka pidada, kas töötaja on teinud avalduse, et tema palgast arvatakse maha maksuvaba tulu. Maksustamine on isikupõhine, mis tähendab, et kõik maksud tuleb välja arvutada nii iga töötaja kohta eraldi kui ka kõik kokku, et ettevõttel oleks selge ülevaade oma kassast ja vahekorrast riigiga.

Palgaarvestus